Dzień dobry!
W Łodzi słońce, pracuję w domu, więc mogę ogłosić ten dzień Dniem Realnych Oszczędności. Nie mam pokus by coś wydać, przeglądarki sklepów wyłączone 🙂
Skupię się dziś na temacie przygody, jaką jest sprzedaż mieszkania lub domu.
Jeśli takową planujesz sprawdź, jakie kroki przed Tobą.
Na co wydasz pieniądze lub poświęcisz czas. A pole do wydatku energii, monet oraz czasu jest tu baaardzo duże.
Kliknij TU, jeśli lubisz tabelki i bardziej skondensowane formy przekazywania informacji.
Pierwszy krok to przygotowanie ogłoszenia
Przed Tobą wybór numer 1. Możesz przygotować ogłoszenie samodzielnie lub zaprosić do współpracy pośrednika nieruchomości.
Pozornie pierwsze rozwiązanie, czyli samodzielna sprzedaż, wydaje się lepszym pomysłem. Usługa pośrednictwa np. w Łodzi kosztuje często 2% brutto od wartości transakcji. Bywa 1 %, bywa 3%, a może być więcej. Jak to się mówi: sky is no limit 🙂
Podpisując umowę z pośrednikiem płacisz za:
- Przygotowanie ogłoszenia ze zdjęciami. Pytaj też o usługę home stagingu, czyli w skrócie; stylizację mieszkania do sesji zdjęciowej;
- Umieszczenie ogłoszenia na portalach sprzedażowych (płatnych i bezpłatnych);
- Umawianie klientów i spotykanie się z nimi. Możesz też przekazać pośrednikowi klucze i w ogóle nie widzieć kandydatów, spośród których wyłoni się nowy właściciel;
- Bezpieczeństwo transakcji. Pośrednik sprawdzi księgę wieczystą (jeśli ta jest), status prawny nieruchomości, pomoże przygotować dokumenty, których wymaga notariusz, by podpisać akt przeniesienia własności.
Listę standardowych dokumentów znajdziesz tu. Pamiętaj, że każda transakcja jest wyjątkowa. Notariusz poda Ci listę obowiązujących dokumentów.
Myślę też, że warto pracować pośrednikiem, ale tylko jednym. W kolejnym artykule poświęcę uwagę temu, jak takiego pośrednika wybierać.
W skrócie, dobry pośrednik, to taki, który:
- Jest ciekawy Twojej nieruchomości, czyli chce ją obejrzeć, zadaje pytania i potrafi słuchać;
- Ma wstępny pomysł i strategię na sprzedaż, ale finalnie omówi ją z Tobą. W końcu Ty jesteś jego Klientką, masz swoje potrzeby i cele;
- Pracuje z ograniczoną liczbą klientów, którym jest w stanie poświęcić uwagę i czas;
- Lubi sprzedawać, a to można po prostu usłyszeć w rozmowie. Entuzjazm, energia, radość, zaciekawienie – to emocje, które mogą znaczyć, że człowiek, z którym rozmawiasz lubi swoją robotę i będzie potrafił skutecznie sprzedać Twoją nieruchomość.
Niech zapali Ci się żaróweczka ostrzegawcza, jeśli:
- Pośrednik bardzo lekko schodzi z własnego wynagrodzenia prowizyjnego. Czy, jeśli łatwo odpuszcza w swojej sprawie, będzie dbał o dobrą cenę Twojej nieruchomości?
- Wysyła Ci umowę na maila i właściwie nie jest nawet zainteresowany obejrzeniem Twojego mieszkania. To sygnał, że nie ma czasu i być może pracuje wg mocno wyśrubowanych planów sprzedażowych. Musi podpisać x umów miesięcznie i pozyskać x klientów.
Bez względu na to, czy zaprosisz do współpracy pośrednika czy nie, ustal cenę.
Poświęć czas na obejrzenie ofert podobnych mieszkań na portalach ogłoszeniowych typu gratka.pl, olx.pl, otodom.pl. Wypisz z ogłoszeń cechy nieruchomości typu: cena/metraż/okolica/piętro/balkon/lata powstania budynku/data zamieszczenia ogłoszenia. Czym dokładniej opiszesz te parametry, tym dokładniej porównasz ceny nieruchomości oferowanych na rynku do Twojego mieszkania czy domu.
Jeśli zdecydujesz się sprzedawać samodzielnie, Przygotuj się do zrobienia zdjęć. Posprzątaj mieszkanie. Usuń środki czystości, szczotki, buty. Czym mniej drobiazgów i bibelotów, tym lepiej.

Zdjęcie Sławek Młynarczyk, Nawrot 48, Łódź
Jeśli sprzedajesz sama, najważniejsze, co poświęcasz, to czas. Jeśli nie masz go w nadmiarze i wizja spotykania się z oglądającymi w ciągu dnia, lub kilka razy w tygodniu przyprawia Cię o ból zębów:
- Umów klientów jednego dnia, w odstępie 20 minut. Może to być sobota, lub popołudnie. Zadbaj o to, by przerwa była wystarczająco długa i zapewniała Twoim klientom komfort oglądania.
- Jeśli spotkania muszą odbywać się w ciągu kilku dni, skumuluj je jedno po drugim.
- Poproś wszystkie zainteresowane osoby, by zadzwoniły z ofertą cenową kolejnego dnia o wyznaczonej godzinie. Unikniesz odbierania telefonów, kiedy na przykład nakładasz na talerz pachnące ratatouille (rozgrzewające, idealna na jesienne dni potrawa wywodząca się z Francji, na którą składa się m.in. bakłażan, cukinia, papryka, pomidory, cebula i przyprawy) 🙂
Podsumowując, jeśli sprzedajesz mieszkanie sama, to najcenniejsze, co inwestujesz to Twój czas.
Podejdź do procesu sprzedaży, jak do ciekawego projektu, którego finałem jest świetna kwota w akcie sprzedaży i Klient, który skacze pod sufit z radości, że kupuje Twoje mieszkanie lub dom.
Być może tylko raz w życiu będziesz sprzedawała nieruchomość.
Tym bardziej zaplanuj to dobrze i pochyl się nad całym procesem, jak nad prezentem, które przygotowujesz dla kogoś super bliskiego.
Jeśli zdecydujesz się na współpracę z pośrednikiem, wybierz polecanego. Współpraca z jednym i doświadczonym może pozwolić Ci oszczędzić czas na przygotowanie ogłoszenia, spotkania z klientami, przygotowanie dokumentów, sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości.
Może wydać 1-3% jako prowizję dla Pośrednika. Możesz nie wydać tej kwoty. Nic nie zastąpi tu Twojego myślenia.
W końcu wszystkie zabiegi, które czynisz wokół sprzedaży; nieważne czy z pośrednikiem, czy bez zmierzają w kierunku:
Chcę sprzedać moje mieszkanie w jak najlepszej, rynkowej cenie. I tego celu nie spuszczam z oczu 🙂
Jeśli zechcesz coś dodać od siebie, zapraszam. Ucieszę się z wymiany!
Dobrego dnia! Emilia
Przydatne linki:
Przygotowałam dla Ciebie krótką ściągę – dokumenty, wydatki, działania.
klaudialeszczyńska.pl – źródło informacji o home stagingu
www.sundayismondayhome – plakaty do Twojego wnętrza